Význam a použitie počítačov
Ak by sme chceli vynásobiť čísla 2 a 3 spomenuli by sme si na malú násobilku a
rýchlo by sme povedali výsledok 6. To sú naozaj jednoduché výpočty, kvôli ktorým sa neoplatí počítač zapínať. Existujú však oveľa zložitejšie úlohy, ktoré by sme takto ľahko nezvládli.
Ľudia sú však tvory vynaliezaví a chcú si čo najviac uľahčiť - prípadne zautomatizovať neustále sa opakujúce výpočtové operácie.
Zvládnuť prácu s informačnými a komunikačnými technológiami znamená pripraviť sa na svoju úspešnú budúcnosť. Už dnes nás sprevádzajú a obklopujú na každom kroku, pri každom druhu ľudskej činnosti
Tu je niekoľko príkladov:
Kancelárske aplikácie - Prostredníctvom tohto softvéru je možno písať, graficky upravovať texty, tvoriť tabuľky, jednoduché databázy, prezentácie.
Databázové aplikácie - ide o zhromažďovanie veľkého množstva údajov. Napríklad vo veľkej firme údaje o zamestnancoch
Grafické systémy - vyskytujú sa v oblastiach projektovania a konštrukcie. Týmito programami je možné dosiahnuť vysokú grafickú a estetickú úroveň.
Riadiace systémy - riadia určitý technologický proces napr. riadenie stroja alebo linky vo výrobe.
Zábava - hry
Internet - slúži na vyhľadávanie údajov.
Elektronická pošta - nástroj na neinteraktívnu komunikáciu používateľov Internetu.
Multimédia - na spracovanie hudby a videa
Hardware
Fyzické vybavenie počítača. Hardware je všetko, čo môžeme chytiť - monitor, klávesnica, tlačiareň, harddisk, procesor. Hardware je jednak všetko, čo je na prvý pohľad na počítači vidieť, ale tiež všetko, čo je ukryté vo vnútri základnej jednotky počítača.
Software
Programové vybavenie počítača. Iba vďaka nemu počítač ožíva.
Software sú všetky dáta, programy, tabuľky, dopisy - všetko, čo je formou magnetických impulzov zaznamenané na pevnom disku alebo na inom pamäťovom médiu. Bez hardwaru a softwaru, by počítač nemohol počítač správne
fungovať. Obidve zložky sú navzájom nezastupiteľné.
|